Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2010

Πικρή πρεμιέρα-Ελπιδοφόρα συνέχεια...

Μπορεί να άφησε πικρή γεύση το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Εθνικής μας ποδοσφαίρου με την Γεωργία στο Γ.Καραισκάκης την Παρασκευή όμως η συνέχεια στο ματς με την Κροατία ήταν πολύ καλύτερη ακόμα και αν το αποτέλεσμα ήταν πάλι ισοπαλία.
Ο Φερνάντο Σάντος κάθισε για πρώτη φορά σε επίσημο ματς στο πάγκο της Εθνικής μας ωστόσο η πρεμιέρα του για τα Προκριματικά του EURO 2012 δεν ήταν αυτή που θα ήθελε.Η Εθνική μας παραχώρησε ισοπαλία 1-1 δίχως να μπορέσει να πετύχει κάτι καλύτερο.Αντίθετα, ο Τιμούρ Κετσπάγια έκανε τη ζημιά που ήθελε πολύ φτάνοντας στην Αθήνα και στο Γ.Καραισκάκης.
Η Εθνική μας ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο και το γκολ της Γεωργίας στα πρώτα λεπτά του αγώνα διέσπασε τη συγκέντρωση των παικτών μας.Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε πιο δυνατά, η Γεωργία έπεσε λόγω κόπωσης και οι Έλληνες παίκτες έκαναν ευκαρίες με μοναδικό αποτέλεσμα την ισοφάριση σε 1-1.Από κει και μετά,το παιχνίδι κύλησε ιδανικά για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.Ένα σκορ που δυσαρέστησε και τους παίκτες της ομάδας αλλά και τους Έλληνες φιλάθλους.
Η ισοπαλία στο Φάληρο μπορεί να μην ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα για την Ελληνική ομάδα όμως φαίνεται πως έδρασε θετικά για τη συνέχεια των προκριματικών.Η ΕΘνική μας απέσπασε πολύτιμο βαθμό από τη Κροατία απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.Οι Διεθνείς μας έκαναν πολύ καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα και πήραν την ισοπαλία φτάνοντας τους 2 βαθμούς στον όμιλο.Ένα καλό αποτέλεσμα και ψυχολογικά αλλά και αγωνιστικά εν όψει της συνέχειας.
Εκτός από τα αγωνιστικά ζητήματα της Εθνικής ομάδας, υπάρχουν και άλλα θέματα που προέκυψαν μετά τον αγώνα με την Κροατία με πολλές αποχωρήσεις παικτών.Αμανατίδης,Κυργιάκος και Φάνης Γκέκας αποφάσισαν για άγνωστους λόγους να αποχωρήσουν από την Εθνική με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί ένα βαρύ κλίμα.Οι λόγοι δεν είναι ακόμα γνωστοί,φήμες έλεγαν πως θα υπάρχει συνέχεια στις αποχωρήσεις παικτών,ακόμα δεν υπάρχει όμως κάτι επίσημο.Οι επόμενες μέρες θα δείξουν αν θα υπάρξει συνέχεια και ποια θα είναι αυτή...